Tirana
few clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1.5kmh
20 %
Mar
21 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
E martë, 28 Shtator, 2021
spot_img

“Bëni si ju themi ose keni plumbin kokës”, zbardhen mesazhet për gjyqtarët dhe prokurorët që po hetojnë vrasjen e presidentit haitian Jovenel Moise

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nuk ka pasur keqkuptime në mesazhin anonim të javës së kaluar: Bëni atë që themi ose vdisni.

“Hej nëpunës, bëhuni gati për një plumb në kokën tuaj, ata ju dhanë një urdhër dhe ju vazhdoni të bëni kot”, lexohet në mesazhin e 16 korrikut, një nga disa kërcënime me vdekje dërguar nëpunësve të gjykatës që ndihmojnë hetimin e rastit tw Haitit për vrasjen e ish -Presidentit Jovenel Moise, sipas ankesave zyrtare të paraqitura në policinë Haitiane ta para nga CNN.

Ato janë pjesë e një dosjeje të dokumenteve të Ministrisë së Brendshme të Drejtësisë të marrë ekskluzivisht nga CNN, të cilat zbulojnë dëshmi të padëgjuara më parë nga të dyshuarit kryesorë, përpjekje misterioze për të ndikuar në hetim dhe rrezikun akut të ndjerë nga hetuesit gjyqësorë ndërsa përpiqen të zbulojnë se kush vrau presidentin me 7 korrik.

Kërcënimet me vdekje nuk janë e vetmja gjë që i bën punët e hetuesve Haitian më të vështirë. Burime të shumta gjithashtu i kanë përshkruar CNN një seri bllokimesh të pazakonta rrugësh ndaj hetuesve, duke përfshirë vështirësitë në qasjen në skenat e krimit, dëshmitarëve dhe provave.

Rezultati është një hetim që është devijuar në mënyrë të përsëritur nga protokolli i vendosur, sipas dy ekspertëve të pavarur ligjorë. Pyetja është pse?

Kërcënime me vdekje dhe kërkesa të çuditshme

Zyrtarë të shumtë të Haitit kanë marrë kërcënime me vdekje që kur filloi hetimi i tyre dy javë më parë, tregojnë dokumentet.

Carl Henry Destin, gjyqtari i paqes i cili dokumentoi zyrtarisht shtëpinë dhe trupin e Moisiut të shkatërruar disa orë pas të shtënave të tij, u fsheh vetëm dy ditë më vonë. “Ndërsa po flas me ju tani, nuk jam në shtëpi. Duhet të fshihem diku larg për të biseduar me ju,” tha Destin për CNN, duke përshkruar në frëngjisht thirrjet e shumta telefonike kërcënuese që ai kishte marrë nga telefonuesit e panjohur.

Nëpunësit që punojnë me Destin dhe gjyqtarë të tjerë hetues gjithashtu janë shënjestruar, sipas dokumenteve të marra nga CNN. Më 12 korrik, Shoqata Kombëtare e Nëpunësve Haiti publikoi një letër të hapur duke kërkuar vëmendje “kombëtare dhe ndërkombëtare” ndaj kërcënimeve me vdekje të marra nga dy nëpunës vendas, Marcelin Valentin dhe Waky Philostene. Letra kërkon veprim nga Ministri i Drejtësisë Rockefeller Vincent për të garantuar sigurinë e tyre.

Valentin dhe Philostene nuk iu përgjigjën kërkesave për komente në lidhje me letrën.

Më shumë se një javë më vonë, dokumentet nga Ministria e Drejtësisë ofrojnë pak dëshmi se shqetësime të tilla u morën seriozisht, duke treguar se nëpunësit vazhduan të paraqisnin personalisht ankesa zyrtare më 17 dhe 20 korrik për marrjen e kërcënimeve me vdekje – nga i njëjti numër telefoni.

Dokumentet tregojnë se Valentin mori një telefonatë frikësuese më 9 korrik, ndërsa ishte në punë duke dokumentuar dy kufoma të të dyshuarve për atentat. Sipas regjistrit zyrtar të ankesave, telefonuesi kërkoi informacion në lidhje me hetimin dhe kërcënoi Valentin me vdekje nëse ai nuk pranonte të shtonte emra të caktuar në raportin e tij ose të modifikonte deklaratat e dëshmitarëve. Ankesa nuk jep detaje mbi emrat ose deklaratat.

Javën tjetër, sipas të njëjtës ankesë, Valentin mori një mesazh me tekst:

“Unë e shoh që ju vazhdoni të bëni kërkime në çështjen e presidentit, ata ju thanë të hiqni dy emra dhe ju refuzoni. Unë po ju telefonoj dhe ju refuzoni, por unë e di çdo veprim tuaj.”

I kontaktuar për koment të hënën, prokurori i ngarkuar me çështjen, Bedford Claude, i tha CNN, “Të gjithë marrin kërcënime” – përfshirë edhe veten e tij. Ai shtoi se do të punonte në rregullimin e sigurisë për hetuesit.

As Ministri i Drejtësisë dhe as Policia Kombëtare e Haitit nuk iu përgjigjën kërkesave të CNN për koment.

Të ndaluar nga skena e krimit

Zbulimet zyrtare në lidhje me hetimin e Haitit për vrasjen brutale të Moise ende nuk po shtohen.

Ka vrima të dukshme në informacionin e ofruar për publikun, përfshirë përmbajtjen ende të panjohur të pamjeve CCTV nga rezidenca e presidentit natën e vrasjes dhe dëshmitë e mbi 20 të dyshuarve të huaj të arrestuar dhe dy duzinë oficerësh lokalë të policisë.

Tani duket se edhe hetuesit haitianë të akuzuar për nxjerrjen e së vërtetës në dritë po lihen në errësirë.

Në skenat e krimit në Haiti, policia zakonisht siguron zonën dhe ruan rendin, ndërsa gjyqtarët e paqes kryejnë hetimin fillestar, dokumentojnë skenën dhe marrin dëshmitë e dëshmitarëve për të krijuar regjistrin zyrtar të provave. Por burime pranë hetimit kanë përshkruar gabime konfuze në protokoll që rezultuan në mosveprimin e pjesëve kryesore të informacionit nga raportet e hetuesve të tillë gjyqësorë.

Burimet i thanë CNN se hetuesve gjyqësorë iu dha vrapimi në disa raste kur ata u përpoqën të shikonin pamjet CCTV, të cilat mbahen nga policia.

Destin gjithashtu tha se ai dhe të tjerët nuk u lejuan menjëherë të hynin në vendin ku Moise u sulmua rreth orës 1 të mëngjesit. Pavarësisht nga roli i tij jetësor në dokumentimin e skenës, drejtësisë iu ndalua hyrja në perimetrin e policisë për orë të tëra – një vonesë shumë e pazakontë që të huajt thonë se ngre spektrin e ndërhyrjes së provave.

“Policia më informoi se vendi i ngjarjes nuk ishte akoma i pastruar për të më lejuar (mua) të vija në vendngjarje për të mbledhur prova,” tha ai për CNN. “Unë duhej të prisja deri në orën 10:00 të mëngjesit. Në atë kohë, ata më njoftuan më pas se policia ishte në skenë dhe se tani mund të hynim në rezidencën presidenciale.”

Sipas Destin, policia shpjegoi se sulmuesit ishin ende aty pranë dhe përbënin një rrezik të mundshëm.

Por burimet thonë se gjykatësi dhe ekipi i tij u detyruan të presin jashtë rezidencës së presidentit – ku ata do të ishin po aq të ekspozuar ndaj takimeve të rastësishme me vrasësit në arrati.

“Unë kurrë nuk kam dëgjuar për dikë që pengon një gjykatës dhe nëpunësit e tyre për të shkuar në një skenë krimi,” tha Brian Concannon, një ekspert në sistemin juridik në Haiti.

Ndërkohë, burimet i tregojnë CNN se agjentët e FBI që vizituan rezidencën presidenciale disa ditë pas atentatit u befasuan kur gjetën një bollëk provash të lëna atje nga policia Haiti dhe u habitën pse nuk ishin mbledhur tashmë.

Agjentë specialë mblodhën provat shtesë dhe burimet thonë se autoritetet e Haitit u kanë lejuar atyre qasje të vazhdueshme.

Dëshmitarët e zhdukur

Gjërat u bënë të çuditshme vetëm brenda rezidencës presidenciale, ku burime të shumta pranë hetimit konfirmojnë se rojet presidenciale – dëshmitarët potencialisht kryesorë të vrasjes – u hoqën ose u lejuan të largoheshin nga ambientet para se të intervistoheshin.

“Kur arrita në shtëpinë e presidentit, nuk kishte asnjë oficer policie në kabinën e sigurisë siç ishte gjithmonë. Sapo e identifikova veten si gjykatës, atëherë erdhën disa agjentë pa identifikimin e duhur dhe shenjat e duhura. Ata dukeshin sikur ishin oficerë policie, por nuk mund t’ju them saktësisht se kush ishin ata”, tha Destin.

Dëshmitarët e paktë që ishin në dispozicion nuk kishin parë përballjen fillestare me vrasësit e presidentit. Sipas një raporti të parë nga CNN, Destin ishte në gjendje të intervistonte Jean Laguel Civil, koordinatorin kryesor të sigurisë presidenciale.

“Presidenti Jovenel Moise më telefonoi rreth orës 1 të mëngjesit për të më thënë se ai dëgjoi shumë të shtëna me armë jashtë vendbanimit të tij dhe kërkoi ndihmë. Unë menjëherë thirra Dimitri Herard, shefi i (sigurimit të pallatit) USGPN dhe (zyrtari i sigurisë Paul Eddy) Amazan, i cili mobilizoi trupat e tyre shpejt. Ata më thanë se rruga ishte e bllokuar dhe nuk mund të arrinin në shtëpinë e presidentit. Dimitri më tha se rojet nuk mund të arrinin atje. Unë isha duke zbritur nga shtëpia ime … por një grup mercenarësh të cilët po vinin nga shtëpia e presidentit më ndaluan. Për fat të mirë ata nuk më bënë ndonjë dëm”, thuhet në një pjesë të deklaratës së Civil në raport.

Raporti tregon gjithashtu se vajza e presidentit, Jomarly Moise, dha një deklaratë para drejtësisë pavarësisht nga përvoja e tmerrshme që sapo kishte jetuar dhe humbja dramatike e babait të saj.

Megjithatë, munguan shumë roje sigurie të betuar për të mbrojtur presidentin, i cili kishte qenë në shtëpi gjatë sulmit.

“Unë u informova se askush nga ata që ishin atje natën e vrasjes nuk ishte i pranishëm”, tha Destin për CNN. “Unë nuk kisha një shans për të folur me askënd që ishte në vendngjarje gjatë sulmit”.

Njëzet e katër oficerë policie janë aktualisht nën hetim administrativ, sipas Shefit të Policisë së Haitit Leon Charles, dhe disa shefa sigurie janë arrestuar. Por më shumë se dy javë pas vrasjes, nëpunësit dhe gjykatësit përgjegjës për përpunimin e dëshmisë ende nuk kanë dëgjuar prej tyre.

Claude thotë se është i kënaqur me punën e policisë dhe se ata punuan ngushtësisht së bashku. Megjithatë, as ai nuk ka dëgjuar dëshminë e ndonjë polici të stacionuar në rezidencën presidenciale gjatë natës së sulmit, tha ai për CNN.

“Drejtoria Qendrore e Policisë Gjyqësore (ka dëgjuar dëshminë e tyre). Për veten time, unë i kam kërkuar DCPJ t’i sjellë këtu në mënyrë që unë ta dëgjoj,” tha Claude.

Prokurori nuk pranoi të përgjigjej nëse ai kishte parë pamjet CCTV nga brenda banesës.

Trupat lëvizën

Burime pranë hetimit gjithashtu i thonë CNN se ata kanë dyshime nëse protokolli i saktë është ndjekur në përpunimin e provave dhe trajtimin e skenave të krimit.

Dokumentet e Ministrisë së Drejtësisë të datës 8 korrik tregojnë se oficerët gjyqësorë u thirrën për të dokumentuar kufomat e dy të dyshuarve jashtë një stacioni policie në lagjen kodrinore të Petion-Ville, ku ndodhet edhe rezidenca e presidentit. Kartat e identifikimit kolumbian për Mauricio Javier Romero dhe Giraldo Duberney Capador – ky i fundit një ish oficer i Ushtrisë Kolumbiane që pretendohet të ketë rekrutuar shumë sulmues të dyshuar – u gjetën me trupat.

Por kufomat ishin zhvendosur, thonë burime të shumta. Siç ka raportuar më parë CNN, disa të dyshuar u vranë në një vitrinë të zbrazët në dyqan, gjatë ndjekjes së policisë pas atentatit. Disa makina në zonë që besohet se i përkisnin sulmuesve u dogjën gjithashtu , një akt shkatërrimi që autoritetet e fajësojnë banorët e zemëruar të zonës.

Lëvizja e trupave dhe lejimi i shkatërrimit të provave të mundshme janë ko pozitive për ndërhyrje të mundshme në skenën e krimit, thonë ekspertët dhe personat e brendshëm.

“Hetuesit duhet të pyesin këdo që ishte përfshirë në ndryshimin e vendit të krimit për të vërtetuar nëse kishin arsye të mira për t’i bërë ato ndryshime,” thotë një ekspert.

Plagët e gjetura në trupin e Romero gjithashtu ngrenë pyetje se si ai u vra, pasi hetuesit gjetën një plagë plumbi në pjesën e pasme të kokës së tij, sipas raportit.

Në të njëjtin raport, hetuesit morën deklarata nga James Solages dhe Joseph Vincent, dy shtetas amerikanë që pretendohet se ishin komplotistë në komplotin e vrasjes, versionet e të cilëve të ngjarjeve nuk janë bërë publike deri më tani.

“Unë u paraqita në polici sepse unë jam vetëm një përkthyes. Unë e dija se kishte një urdhër kundër presidentit, isha atje për të përkthyer. Misioni ishte ta merrja dhe ta çoja në pallatin kombëtar, roli im ishte të qëndroja në makinë. Unë isha ai me megafonin që patë në video me kolegët e mi që shihni këtu në stacionin e policisë. Unë isha ai që i thashë policisë të mos qëllonte. Ne jemi 26 ose 27 djem … Unë gjeta puna në internet sepse unë flas frëngjisht, anglisht dhe spanjisht “, thuhet në deklaratën e Solages.

Sipas raportit, Vincent u tha hetuesve se ai ishte gjithashtu një përkthyes dhe se sulmuesit e dyshuar kishin një dokument që dukej se ishte një urdhër arresti për presidentin.

Në një deklaratë tjetër, Vincent përshkroi se i ishte thënë nga ish -zyrtari i drejtësisë në Haiti Joseph Badio të largohej nga shtëpia e një burri tjetër, Rudolphe Jaar, natën e sulmit dhe të shkonte në vendbanimin privat të presidentit:

Jaar dhe Badio janë të dy në kërkim nga policia Haitian. Identiteti dhe kombësia e “Colonel Mike” është e paqartë.

Më shumë

spot_img