Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Bënë rezistencë për rreth tre muaj, Rusia i dorëzon Ukrainës 265 ushtarë që u evakuuan nga fabrika e çelikut në Mariupol

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia ka pretenduar se më shumë se 265 luftëtarë ukrainas të cilët ishin izoluar në fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin e Mariupolit i janë dorëzuar autoriteteve ukrainase.

“Gjatë 24 orëve të fundit, 265 militantë kanë dorëzuar armët dhe janë dorëzuar, duke përfshirë 51 të plagosur rëndë”, tha të martën ministria e mbrojtjes.

albsig

spring

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se presidenti rus Vladimir Putin kishte garantuar se luftëtarët ukrainas do të trajtoheshin “në përputhje me standardet ndërkombëtare”.

Kjo vjen pasi ushtria e Ukrainës tha se po punonte për të evakuuar të gjitha trupat e mbetura nga bastioni i tyre i fundit në qytetin port të rrethuarnga rusët.

Zëvendësministrja e mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Malyar më herët tha se ata që kishin nevojë për trajtim mjekësor u dërguan në një spital në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Novoazovsk, rreth 30 milje në lindje të Mariupol.

Azovstal është bërë një simbol i rezistencës ukrainase ndaj pushtimit të vazhdueshëm rus të vendit, i cili filloi në fund të shkurtit dhe ka detyruar më shumë se gjashtë milionë njerëz të largohen nga Ukraina mes shkatërrimit të gjerë.

Rreth 600 trupa besohet të kenë qenë brenda uzinës, ku ata vazhduan të luftojnë edhe pasi pjesa tjetër e qytetit kishte rënë në duart e forcave ruse.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img