Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Ben Andoni: Në tetor merret rekomandimi pozitiv, negociatat do të çelen

spot_img

Lajme të ngjashëm

2445775754939d587a942992c31cd161

Gazetari dhe analisti Ben Andoni thotë se në tetor Shqipëria do të marrë rekomandim pozitiv për celjen e negociatave.

I ftuar në RTV Ora Andoni shtoi se vendi ynë nuk do të ndahet nga Maqedonia e Veriut dhe do t’i hapen negociatat, por rekomandimi pozitiv do të ketë dhe shumë detyra konkrete që do të jenë të vështira për tu zbatuar.

“Ka një lloj qasje të re për hapejn e negociatave. Në javët e fundit ka pasur shumë zhvillime në Bruksel dhe këto kanë arritur deri atje sa të ndajnë atë linjën e përbashkët Shqipëri – Maqedoni me përsipër Maqedoninë. Këto lexime në Tiranë janë bërë nga këndvështime të ndryshme. Opozita i ka parë ndryshe, por për hir të vërtetës deklaratat e vakëta të kreut të saj nuk është se ka pasur një predispozitë të mirë për Shqipërinë që të marrë këto negociata. Është e vërtetë që Shqipëria ashtu si Maqedonia kanë problematika shumë të mëdha sa i përket integrimit europian.

Është kaluar pak problemi i Maqedonisë sepse detyrat e saj kanë qenë shumë të lexueshme. Kryesore ka qenë problemi i emrit dhe kjo është përmbushur në mënyrën më të mirë të mundshme. Ndërsa për Shqipërinë janë diçka më abstrakte detyrat. Përveç reformës në drejtësi, e cila për hir të së vërtetës ka një strukturë europiane, e cila merret direkt me vështrimin e kësaj. Kjo e bën procesin edhe për Shqipërinë, që t’i afrohet prap Maqedonisë në mbledhjen që do bëhet sa i përket hapjes së negociatave.

Shqipërisë me çfarë po shikohet nga Brukseli, ashtu siç do të jetë edhe për Maqedoninë është që do të marri detyra konkrete për t’i zbatuar. Thjesht procesi i hapjes së negociatave është një proces i tërë me detyra. Do marrim një rekomandim pozitiv me shumë detyra, kushte që do jenë gati aq të vështira sa ky procesi i hapjes së negociatave.Është problemi kryesor i sundimit të ligjit, por edhe i shembujve. Nëse Shqipëria do arrijë deri në mesin e tetorit, pak ditë para mbledhjes të tregojë shembuj konkretë, ose të paktën 2-3 shembuj  se ku ka shkuar me reformën në drejtësi dhe me sundimin e ligjit, Shqipëria nuk ndahet nga Maqedonia dhe do t’i hapen negociatat”, u shpreh Ben Andoni.

Më shumë

spot_img