Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Bëhuni gati, nga mesi i natës ndryshon ora, do të flini 60 minuta më pak (Gjithçka duhet të dini)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas pak, në natën mes të shtunës 27 mars dhe të dielës 28, në orën 02:00 të mëngjesit, duhet të lëvizim para akrepat e orës, ndërsa për të gjithë ata që kanë “smarphone” nuk është nevoja pasi kjo gjë bëhet automatikisht.

Mes orës 02:00 dhe 03:00 të mëngjesit kthehet ora verore, e cila do na marrë ditën e parë një orë gjumë, por do të na dhurojë më shumë dritë në mbrëmje dhe më shumë kohë për t’u çlodhur pas një pune të ngarkuar gjatë ditës.

Orari veror do të vazhdojë deri në 31 tetor, kur do të kthehet ora diellore. Asgjë nuk ka ndryshuar lidhur me këtë proces, pavarësisht faktit që Parlamenti Europian ka miratuar propozimin për heqjen e orës verore duke nisur nga 2021.

Si ndikon ndryshimi i orës në jetën tonë?

Sociologu Ferdi Kamberi është shprehur për mediat se se problemi kryesor për ndryshimin e akrepave të orës është vetëm ai i të mësuarit me një jetë të tillë, ngaqë sjell edhe ndryshime në organizmin tonë.

Sipas shkencëtarëve një ndër vështirësitë më të mëdha gjatë kësaj periudhe për të gjithë njerëzit është shikimi i diellit teksa lind me vonesë, ç’gjë bën që mënyrë njerëzit zgjohen me vonesë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img