Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

“Bëhu dhe ti pjesë e ekipit”, Xhaçka fton shqiptarët të aplikojnë: Bashkohu për misionin historik të Shqipërisë në OKB

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Edhe 13 ditë kanë mbetur nga afati i aplikimit për të qenë pjesë e ekipit të ekspertëve që do të përfaqësojnë Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit.

Lajmi është konfirmuar nga ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, e cila fton shqiptarët brenda dhe jashtë vendit që të konkurojnë për t’u bërë pjesë e OKB.

Ministrja shprehet se zgjedhja e Shqipërisë si anëtare jo e përhershme në OKB është momenti më historik në 65 vitet e anëtarësimit të vendit tonë në këtë organizatë.

“BASHKOHU PËR MISIONIN HISTORIK TË SHQIPËRISË NË OKB

Edhe 13 ditë nga afati i fundit i aplikimit, për mundësinë e të qenit pjesë e ekipit të ekspertëve që do të përfaqësojnë Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit.

Të gjithë ata e ato, shqiptarë e shqiptare, brenda ose jashtë vendit dhe sidomos në SHBA, që me shumë punë e mund kanë arritur të ndërtojnë karriera të suksesshme, i ftojmë të aplikojnë e të konkurojnë, për tu bërë pjesë e skuadrës kuqezi në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Zgjedhja e Shqipërisë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për periudhën 2022 – 2023, është momenti më historik në 65 vitet e anëtarësimit të vendit tonë në këtë organizatë”, shkruan Olta Xhaçka.

Më shumë

spot_img
spot_img