Hapësire reklamuese

Aktualitet

Begaj takim me Borrel në samitin e OKB: E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE

Shkruar nga Newsbomb
Begaj takim me Borrel në samitin e OKB: E ardhmja e Ballkanit

Presidenti Bajram Begaj mori pjesë këtë të martë në Forumin e Nivelit të Lartë Politik për Zhvillimin e Qëndrueshëm, i njohur si Samiti për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm, ku janë të pranishëm kryetarët e shteteve/qeverive të vendeve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Në emër të Shqipërisë, Begaj tha se zhvillimi i qëndrueshëm është garancia më e fortë për një votë të karakterizuar nga paqja dhe Stabiliteti. Kreu i shtetit theksoi se vendi ynë shtë në një rrugë zhvillimi të përshpejtuar, duke pëqafuar një qasje gjithëpërfshirëse dhe transformuese.

Gjithashtu, në këtë samit, kreu i shteti shqiptar zhvilloi një takim me Presidentin e Komisionit Evropian, Josep Borrell. Begaj ka falenderuar kreun e KE për mbështetjen e tij dhe të Komisionit për Integrimin Evropian të Shqipërisë dhe për vëmendjen ndaj Ballkanit Perëndimor.

Presidenti shtoi se zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi dhe rikthimi në dialog është garanci për sigurinë në rajon, ku shton se “e ardhmja e Ballkanit është në BE”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese