Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
34 %
1kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Begaj dhe presidenti gjerman për dalogun Kosovë-Serbi: Vlersojmë çdo kontribut që ul konfliktet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Gjermanisë Frank-Ëalter Steinmeier në konferencë të përbashkët me shqiptar Bjaram, u pytën nga gazetarët në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi.

Begaj tha se propozimi dhe marrëveshja Prishtinë-Beograd janë të mirëpritura. Të njëëjtën gjë tha edhe residenti gjerman, i cili tha se vlerëson çdo kontribut, që sjellë uljen e përshkallëzimit të konflikteve mes dy palevë, ndërsa tha se ky proces është marrë seriozisht nga ana e Miroslav Lajçak.

“Është i mirëpritur propzimim franko-gjerman për dalogun Kosovë Serbi. Çdo përpjekje për dialog është i mirëpranuar nga ana jonë dhe ne kemi qenë gjithmonë për dialogun” tha Begaj.

“Vlerësoj çdo kontribut që sjell uljen e përshkallëzimin e konflikteve është i mirëpritur, përndryshe unë mund të them shumë respekt për Lajçakun, i cili e ka shndërruar në misionin të tij me përvojë dhe dije dhe e ka treguar në këtë proces  dialogu për normalizimi e marrëdhënieve”, tha presidenti gjerman.

Më shumë


spot_img

spot_img