Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
26 %
2.6kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

BE thirrje Serbisë: Bashkëpuno me Kosovën për vaksinimin anti-Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

84eb0908b3d19a00636ee7dee6cd3a46

Pas Shqipërisë, shteti i Kosovës mund të marrë ndihmë për çështjen e vaksinimit të popullatës kundër koronavirusit edhe nga shteti tjetër fqinj, Serbia.  

Të paktën kjo është kërkuar nga Komiteti i Bashkimit Europian, i cili i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të bashkëpunojnë në këtë çështje.

 “Ne jemi duke ndjekur zhvillimet dhe duke i shikuar raportet për këto zhvillime që kanë të bëjnë me shpërndarjen e vaksinave. Autoritetet në Serbi dhe në Kosovë duhet të bashkëpunojnë ngushtë në përputhje me aranzhimet relevante nga dialogu për lëvizjen e mallrave dhe certifikimin e prodhimeve farmaceutike”, ka thënë në një përgjigje me shkrim, Peter Stano, zëdhënës i BE-së për çështje të jashtme dhe siguri.

Pak ditë më parë Serbia nisi procesin e vaksinimit të Covid-19 në Veri të Kosovës ku përfituan qytetarë serbë që jetojnë në këtë zonë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img