Tirana
broken clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
75 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
23 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

“BE po vëzhgon”, Soreca pas takimit me Celibashin: Zgjedhjet të rëndësishme për Shqipërinë, palët të shmangin gjuhën e urrejtjes

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i BE, Luigi Soreca në një deklaratë për media ka folur pas takimin me kryekomisionerin Ilirjan Celibashi.

Ambasadori ka bërë e me dije se kanë folur për votimin elektronik, si dhe për identifikimin biometrik.

albsig

Soreca është shprehur se BE është duke vëzhguar të gjithë vendin për zgjedhjet, teksa u bëri thirrje krerëve të politikës që të tregojnë kujdes dhe mos përdorin gjuhën e urrejtjes.

“Ne kemi ardhur që të diskutojmë situatën për përgatitjen e zgjedhjeve. Pikërisht komisioneri na trregoj për situatën aspektet e ndryshme po ashtu na foli për identifikimin biometrik si dhe votimin elektronik. Gjërat janë pothuajse gati dhe komisonieri ka besim se gjithcka do të shkojë mirë.

Dhe një aspekt i rëndësisëm ka qenë edhe edukimi i votuese kjo është një gjë që është bërë në një mënyrë shumë të mirë dhe e përgëzojmë komisonerin. Bashkimin euripoian po vëzhgon.

Dhe këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme për të gjithë shqiptarët janë të rëndëshime dhe për BE. Po ju ndjek nga afër do të shkikojmë se cfarë do të ndodhë në të gjithë bashkitë. Do lutesha që partitë te kenë vetëpërmbajtje, të shmangin gjuhën e urrejtjes dhe është e rëndësishme që gjithcka të bëhet sic duhet. Shkoni voton, u bëj thirrje të rinjëve. Ti vendos!” tha Soreca ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img