Hapësire reklamuese

Bota

BE ndërmerr masa kundër “X” të Elon Musk për dezinformim

Shkruar nga Newsbomb
BE ndërmerr masa kundër “X” të Elon Musk për

Bashkimi Evropian ka njoftuar zyrtarisht se do të marrë masa ndaj platformës X, i njohur më parë si Tëitter, për shkeljen e rregullave të tij në fusha duke përfshirë luftën kundër përmbajtjes së paligjshme dhe dezinformimit.

Komisioneri dixhital Thierry Breton paraqiti shkeljet e supozuara në një postim në platformën e mediave sociale.

Ai tha se X, e cila është në pronësi të Elon Musk, dyshohej gjithashtu për shkelje të detyrimeve të saj për transparencën. Në një deklaratë firma tha se ishte "e rëndësishme që ky proces të mbetet i lirë nga ndikimi politik dhe të ndjekë ligjin".

Këto janë procedurat e para formale të nisura sipas Aktit të Shërbimeve Dixhitale (DSA), rregullat e reja të ashpra për firmat e mëdha të teknologjisë që BE ka prezantuar.

DSA vendos detyrime shtesë për kompanitë kryesore për të mbrojtur përdoruesit nga përmbajtjet ekstreme. Nëse nuk e bëjnë këtë, ata mund të përballen me gjoba të mëdha ose të pezullohen.

"Sot, ne hapëm procedime zyrtare kundër X bazuar në disa shkelje të dyshuara të Aktit të Shërbimeve Dixhitale”, tha zëdhënësi i Komisionit të BE-së, Johannes Bahrke.

"Hapja e procedurave do të thotë që Komisioni tani do të hetojë sistemet dhe politikat e X në lidhje me disa shkelje të dyshuara. Nuk paragjykon rezultatin e hetimit”, shtroi ai.

Në tetor, BE tha se po hetonte X mbi përhapjen e mundshme të përmbajtjes terroriste dhe të dhunshme, dhe gjuhës së urrejtjes, pas Hamasit' sulm ndaj Izraelit.

X tha më pas se kishte hequr qindra llogari të lidhura me Hamasin nga platforma.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese