Hapësire reklamuese

Bota

BE kërkon 15 miliardë euro për Ukrainën nga asetet e ngrira të Rusisë

Shkruar nga Newsbomb
BE kërkon 15 miliardë euro për Ukrainën nga asetet e ngrira

Bashkimi Evropian do të propozojë nesër që të marrë fitimet nga asetet e ngrira të Rusisë për Ukrainën.

Nënpresidenti ekzekutiv i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis, tha se kjo kërkesë do të bëhet për të siguruar kështu deri në 15 miliardë euro për të mirën e Ukrainës, shkruan Financial Times.

"Është e rëndësishme të shikojmë se si mund të përdorim asetet e ngrira ruse dhe të ardhurat nga këto asete të ngrira për të mbështetur Ukrainën”, tha ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese