Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

BE kërcënon Hungarinë me masa të ashpra për ligjin e arsimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ligji i ri i arsimit në Hungari krijuara shqetësime të mësha në Bashkimin Europian, për shkak të kundërshtive të mëdha që ai ligj paraqet me normat dhe legjislacionin e Bashkimit Evropian.

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Frans Timmermans, citohet të ketë thënë se nëse Budapesti nuk vepron, blloku do të procedojë me masa ligjore shumë të forta.

Ligji i shumë kundërshtuar nga BE, 3 muaj më parë ccoi në mbylljen e Universitetit të Evropës Qendrore në Budapest. Universiteti në fjalë financohet nga George Soros, që ëshët shpallur si “armik” nga kryeministri hungarez, Victor Orban. Në bazë të ligjit, universitetet e huaja duhet të kenë kampus dhe të ofrojnë kurse të ngjashme në vendin e tyre të origjinës.

“Presim një reagim të autoriteteve hungareze brenda një muaji. Nëse përgjigjja nuk është e kënaqshme, Komisioni mund të vendosë të shkojë në gjykatë”, tha Timmermans.

Më shumë
spot_img
spot_img