Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
4.6kmh
0 %
Hën
32 °
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
40 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

BE finalizon marrëveshjen për 405 milionë doza vaksinash të Covid-19, përfiton dhe Shqipëria (SHIFRA)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bd5b6b391086a301d9165a4dd809ce43

Komisioni Evropian miratoi një kontratë të pestë me kompaninë evropiane farmaceutike CureVac, e cila parashikon blerjen fillestare të 225 milionë dozave në emër të të gjitha.  

Shteteve Anëtare të BE, plus një mundësi për të kërkuar deri në 180 milionë doza të tjera, që do të furnizohen pasi një vaksinë është provuar të jetë e sigurt dhe efektive kundër COVID-19.  

Kontrata e sotme me CureVac zgjeron portofolin tashmë të gjerë të vaksinave që do të prodhohen në Evropë, duke përfshirë kontratat e nënshkruara me AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV dhe BioNtech-Pfize r, dhe bisedimet e suksesshme eksploruese me Moderna.

Ky portofol i larmishëm i vaksinave do të sigurojë që Evropa është e përgatitur mirë për vaksinimin e qytetarëve, pasi që vaksinat të jenë provuar të jenë të sigurta dhe efektive.

Shtetet Anëtare mund të vendosin gjithashtu që të dhurojnë vaksinën në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, pra në vendet e tjera të Evropës.

Kjo do të thotë se mes shteteve që përfitojnë është edhe Shqipëria.

Më shumë

spot_img
spot_img