Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

“BE e ka mbajtur fjalën”, Komisioni Europian jep lajmin e mirë: 70% e njerëzve kanë marrë dozën e parë të vaksinës

spot_img

Lajme të ngjashëm

70% e të rriturve në Bashkimin Evropian deri tani kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës anti-Covid, njoftoi presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

“BE e ka mbajtur fjalën dhe ka të dhëna. Synimi ynë është të mbrojmë 70% të të rriturve në Bashkimin Evropian me të paktën një dozë vaksinë. Sot ne e kemi arritur këtë synim.”, tha ajo në një deklaratë.

Ndërsa 57% e njerëzve mbi 18-vjeç kanë marrë të dyja dozat e vaksinës.

“Këto shifra e vendosin Evropën midis udhëheqësve botërorë. Procesi i kapjes së rasteve ka qenë shumë i shpejtë, por ne duhet të vazhdojmë përpjekjet edhe më tej”, shtoi ajo duke paralajmëruar se variant “Delta” është shumë i rrezikshëm.

Aktualisht, 60% e të rriturve amerikanë janë vaksinuar plotësisht, ndërsa 69% e tyre kanë marrë të paktën një dozë. Në Mbretërinë e Bashkuar, këto shifra qëndrojnë në 70.5% dhe 88.1%.

Shumica e vendeve evropiane gjatë javëve të fundit kanë parë një rritje të rasteve të reja për shkak të variantit “Delta”.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img