Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

BE bën PARALAJMËRIMIN e fortë për vendet jo anëtare: Shtrëngim vizash për ata që nuk pranojnë të… (E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8bc3cd949e1bac5be5d1aef31377d37c

Komisioni Evropian po kërcënon të vendosë kufizime të vizave për vendet jo-anëtare që refuzojnë të marrin përsëri qytetarët e tyre.

Margaritis Schinas, Komisioneri Evropian për Promovimin e Mënyrës Evropiane të Jetës, tha se Brukseli është në procesin e kërkimit të një mënyre për të inkurajuar vendet e treta të marrin përsëri migrantët nga vendi i tyre i origjinës.

Dhe kjo përfshin përdorimin e vizave si një mënyrë për të grumbulluar presion mbi elitat politike nga vendet ku nivelet e migrimit janë të larta – një plan që do të dëmtonte personalisht shkallët e sipërme të shoqërisë.

“Ky është një mjet i ri që ne kemi në dispozicion, i ashtuquajturi kodi i vizave, që në një mënyrë na lejon të vlerësojmë një numër prej 35 vendeve të treta për të parë shkallën e tyre të bashkëpunimit që, nga ana tjetër, do të përcaktojë dhënien tonë për vizat.

“Kjo është një strukturë e re. Tani jemi në fazën e parë të vlerësimit. Pra, sapo përfunduam vlerësimin e këtyre vendeve dhe do të dalim me propozime dhe veprim në qershor. Dhe ky proces po vazhdon. Kështu që unë nuk do të doja të shkoja tani në vende individuale, por ky është një mjet i rëndësishëm i ri për të ndërtuar dimensionin e jashtëm të politikës së migracionit”,- shpjegoi Schinas.

Numri i migrantëve që mbërrijnë në Evropë ka rënë në vitin e kaluar, pasi pandemia ka mbyllur kufijtë dhe ka parandaluar lëvizjen e njerëzve. Por çështja mbetet ende e diskutueshme në të gjithë vendet anëtare. Megjithatë, lista e vendeve nuk është bërë publike.

“Absolutisht duhet të ketë bashkëpunim midis vendeve fqinje dhe vendeve më të pasura. Fakti i çështjes është që shumica e refugjatëve në botë po jetojnë në vende më të varfra, shumë afër shtëpisë. Ata që po bëjnë udhëtimin për në Bashkimin Evropian po e bëjnë atë sepse nuk ka mjaft pika të zhvendosjes. Kjo i lejon ata të arrijnë këtu përmes një mekanizmi të organizuar. Këta njerëz nëse kanë mbërritur për të qëndruar në Bashkimin Evropian, nëse janë refugjatë, nuk ka asnjë arsye t’i kthejnë ata diku tjetër që vetëm u rrit vështirësitë dhe u bën jetën e tyre shumë më të komplikuar se sa duhet të ishin”,- i tha Shilhav Euronews.

Detajet e mëtejshme mbi propozimin priten të dalin brenda disa muajsh.

Më shumë

spot_img
spot_img