Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

BBC do të kthejë çmimin “Bafta” të fituar pas intervistës së Princeshës Diana, zbulohet arsyeja

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prestigjozja britanike BBC ka thënë se do të kthejë çmimin “Bafta” të fituar në vitin 1996 për intervistën e Princeshë Dianës, pas një hetim që zbuloi taktikat e përdorura nga reporteri Martin Bashir për ta siguruar atë.

Ish gjykatësi i Gjykatës së Lartë Lord Dyson arriti në përfundimin se Bashir përdori dokumente bankare të falsifikuara, për të siguruar marrjen në intervistë të Princeshë Lady Diana-s në vitin 1995.

Gjykatësi Dyson tha se Martin Bashir mashtroi për realizimin e intervistës, të bërë në emrin e BBC dhe se nuk arriti standardet e larta të integritetit dhe transparencës së intervistës “bombë” askohe.

BBC ka kërkuar falje publike duke thënë: “Intervista e vitit 1995 me Panorama mori një numër çmimesh në atë kohë. Ne nuk besojmë se është e pranueshme të mbahen këto çmime për shkak të mënyrës se si është marrë intervista”.

Intervista “Panorama” me Princeshën e Uellsit fitoi çmimin “Bafta” në 1996 për shfaqjen më të mirë televizive, ndërsa Bashir u emërua “Gazetari i Vitit” dhe “Intervistuesi i Vitit” në çmimet e Shoqërisë Mbretërore të Televizionit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img