Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
26 %
2.1kmh
0 %
Mër
2 °
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Bashkimi Europian gjobit prodhuesit e makinave me 875 milionë euro

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Evropian ka goditur tre prodhuesit më të mëdhenj gjermanë të makinave, Daimler, BMW dhe Volkswagen.

Tre kompanitë më prestigjoze të makinave janë gjobitur nga KE me një gjobë prej më shumë se 875 milionë €, pasi akuzohen për krijimin e një karteli dhe bashkëpunimin e paligjshëm për të kufizuar konkurrencën në teknologjinë e koalidimit për makinat me naftë.

Grupi Volkswagen, i cili përfshin Volkswagen, Audi dhe Porsche, ranë dakord të paguanin 502,362,000 €, ndërsa BMW u vendos për 372,827,000 €.

Daimler mori imunitet të plotë pasi më herë informoi Brukselin për ekzistencën e kartelit. Nëse nuk do të kishin njoftuar paraprakisht KE ata do të përballeshin me një gjobë prej milion 727 milionë €.

Gjatë një hetimi të kryer Bruksel zbuloi se konpanitë shumëkombëshe punuan së bashku për më shumë se pesë vjet për të shmangur konkurrencën e ndershme në tregun e vetëm të BE-së.

Ata thonë se kishin mbajtur takime të rregullta teknike për të diskutuar për zhvillimin e teknologjisë së re që eleminon emetimet e dëmshme të oksidit të azotit nga makinat me naftë.

Kompanitë ranë dakort se nuk do të përdornin teknologjinë në potencialin e saj të plotë dhe se asnjë prej tyre nuk do të synonte pastrimin mbi  standardin minimal të kërkuar nga standardet e emetimeve të BE.

Kjo është hera e parë që Komisioni zbulon se bashkëpunimi mbi elementët teknikë, në krahasim me fiksimin e çmimeve ose ndarjen e tregut përbën sjellje karteli.

Më shumë


spot_img

spot_img