Tirana
overcast clouds
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
23 %
3.6kmh
90 %
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Bashkia Shkodër informon qytetarët për zonat e përmbytura: Ja si paraqitet situata

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

66a03560053bf33b3ae54e4cb78a2798

Bashkia e Shkodrës ka dhënë informacion në lidhje me situatën e përmbytjes në ato zona.

Bashkia bën me dije se hidrometri në Dajç në orën 14.00, shënon kuotën 6.26 m, ndërsa kuota maskimale është 6.30 m, hidrometri i lumit Drin shënon kuotën 6.85 m, ndërsa kuta makimal është 7.50 m.

Ndër të tjera thuhet se vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Kir në vendin e quajtur Bardhaj, fshati Bardhaj.

Gjithashtu vijon të jetë e bllokuar rruga për në Obot për mjetet e ulëta. Rruga e Obotit është e kalushme vetëm me mjete të larta dhe se niveli  i ujit mbi rrugë arrin mbi 80cm.

Njoftimi i plotë:

SHKODËR

Nga monitorimi periodik në terren ditën e sotme datë 09.01.2021,ora 14.00, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

Hidrometri në Dajç në orën 14.00, shënon kuotën 6.26 m.(Kuota max 6.30 m)

Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 14.00,shënon 8.38 m.(Kuota max 8.70 m)

Hidrometri i lumit Drin në orën 14.00,shënon kuotën 6.85 m. (Kuota max 7.50 m)

Bashkia Shkodër

Siperfaqe totale e përmbytur 1585 Ha

Tokë e pakultivuar 490 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 998 Ha

Grurë 55 Ha

Bimë dekorative 40 Ha

5.Pemtore 2 Ha

Nj.A. Ana Malit

Vazhdon të jetë e bllokuar rruga për në Obot për mjetet e ulëta. Rruga e Obotit është e kalushme vetëm me mjete të larta. Niveli i ujit mbi rrugë arrin mbi 80cm.

Ujesjellesi Oblika 1 si pasojë e përmbytjeve është jashtë funksionit.

UKSH ka furnizuar me uje te pijshëm banore të fshatit Oblikë.

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 850 Ha, kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan,Oblikë

Tokë e pakultivuar 200 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 628 Ha

Grurë 20 Ha

Pemtore 2 Ha

Nj.A Daj

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 610 Ha, kryesisht në zonën e quajtur “Këneta e Dajçit” (fshatrat Dajç,Mushan,Shirq,Suka-Dajç,Pentar), nga të cilat :

Tokë e pakultivuar 245 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 290 Ha

Bimë dekorative 40 Ha

Grurë 35 Ha

UKSH ka furnizuar me uje të pijshëm banore të fshatit Oblikë.

Për shkak të rritjes së nivelit të ujit është bllokuar segmenti në vendin e quajtur Urrelat që lidh fshatërat Shirq me Darragjat .

Nj. A. Guri Zi

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 5 Ha, kryesisht në fshatin Rrenc.

Tokë e pakultivuar 5 Ha

Vazhdon gerryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Mali i Vukatanit, fshati Ganjollë.

Nj.A. Velipojë

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 30 Ha, kryesisht në fshatrat Ças,Reç (këneta Reçit),Baks i Ri.

Tokë e pakultivuar 10 Ha

Foragjere të dyta, jonxhë 20 Ha

Në Nj.A.Velipojë, në dy shtëpi ka prezencë uji rreth 30cm. Ka shkarje dherash në rrugën Baks –Rrjoll. Bashkia Shkodër po punon një fadromë për pastrimin.

Nj.A.Bërdicë

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 100 Ha, kryesisht në fshatin Trush (fusha e Stomes), e Bërdicë e Madhe

Tokë e pakultivuar 30 Ha

Foragjere të dyta, jonxhe 70 Ha

Vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Harku i Bërdicës, fshati Bërdicë e Sipërme.

Nj.A.Rrethinat

Vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Kir në vendin e quajtur Bardhaj, fshati Bardhaj.

Gjithashtu ka rritje të nivelit të ujit nga Liqeni i Shkodrës, në zonën e Livadeve dhe Dobraç

BASHKIA SHKODËR DUKE PARË SITUATËN QË PO PËRKEQËSOHET KA BËRË LAJMËRIMIN E HERSHËM PËR BANORËT QË RREZIKOHEN NGA PERMBYTJA QË TË MARRIN MASA PËR SIGURIMIN E GJËSË SË GJALLË, PRODHIMEVE BUJQËSORE, MJETEVE DHE PAJISJEVE TË NDRYSHME QË MUND TË DËMTOHEN.

KERKESE PER KOMISIONIN E EMERGJENCES CIVILE PRANE PREFEKTURES SHKODER

Nesër për njesinë Ana e Malit është e nevojshme :

-Makine ushtrie (për transport në rrugën Obot)

-Varke lundruse (nëse rritet niveli i ujit edhe 50 cm.)

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img