Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
0kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
10 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Bashkia e Urës Vajgurore ndryshon emrin, ja si do të quhet nga sot

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

165f4c6291dede08c2784642a8b551aa

Bashkia e Urës Vajgurore në Berat ka ndryshuar emrin.

Nga sot e tutje ajo do të quhet Dimal.

Vendimi është marrë sot në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku është votuar ndryshimi i emrit.

Por ndryshimi i emrit edhe për ta kthyer qytetin tashmë afër rrënojave të qytetit antik në një destinacion turistik kulturor dhe arkeologjik.

Dimali ka qenë një nga qytetet me te fortifikuara të Ilirisë dhe ka luajtur një rol te rëndësishëm ne luftërat iliro-romake.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img