Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

“Bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë me të gjitha forcat”, Rama: S’ndryshojmë dot mënyrën e funksionimit të BE, por mund të ndryshojmë raportin me njëri-tjetrin

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Ai gjatë fjalës së tij, foli për vendimin e BE që nuk pranoi të hapte negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Rama u shpreh se jeta vazhdon dhe se bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë me të gjitha forcat e Ballkanit Perëndimorë. Kreu i qeverisë ndër të tjera tha se duhet të “shkrihen” kufijtë midis vendeve të rajonit, për të rritur kështu ekonominë e vendeve.

“Se për mua nuk ka ndodhur përvec se BE ka dështuar përsëri të mbaj premtimin e riangazhimit dhe të jetë në qëndrimin e duhur. Jeta vazhdon dhe progresi do të vazhdojë me të gjitha forcat sepse ai nuk është i imponuar nga jashtë, por nga brenda.

Bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë me të gjitha forcat dhe të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor që janë të gatshme të shtyjnë pëpara pa rezerva sepse ky rajon është i rrethuar nga kufijtë e BE dhe nëse ne nuk e ndryshojmë dot mënyrën e funksionimit të BE në raport me ne, duhet të ndryshojmë mënyrën e funksionimit tonë në raport me njëri-tjetrin.

Shkrirja e kufijëve mes nesh për ta kthyer rajonin tonë në hapsirën e zbatimit të plotë të lirive të BE, liritë e njerezve, mallrave dhe kapitaleve. Do të vazhdojmë pa u ndalur sepse ne jemi shumë të vegjël për të pasur ekonomi të fortë duke qëndruar të ndarë nga njëri-tjetri, përndryshe ne jemi të mëdhenj nëse me njeri tjetrin e kthejmë rajonin në një hapsirë të përbashkët ekonomike,” tha Rama ndër të tjera.


Më shumë