Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
26 %
2.1kmh
0 %
Mër
2 °
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

“Bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë me të gjitha forcat”, Rama: S’ndryshojmë dot mënyrën e funksionimit të BE, por mund të ndryshojmë raportin me njëri-tjetrin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Ai gjatë fjalës së tij, foli për vendimin e BE që nuk pranoi të hapte negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Rama u shpreh se jeta vazhdon dhe se bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë me të gjitha forcat e Ballkanit Perëndimorë. Kreu i qeverisë ndër të tjera tha se duhet të “shkrihen” kufijtë midis vendeve të rajonit, për të rritur kështu ekonominë e vendeve.

“Se për mua nuk ka ndodhur përvec se BE ka dështuar përsëri të mbaj premtimin e riangazhimit dhe të jetë në qëndrimin e duhur. Jeta vazhdon dhe progresi do të vazhdojë me të gjitha forcat sepse ai nuk është i imponuar nga jashtë, por nga brenda.

Bashkëpunimi rajonal do të vazhdojë me të gjitha forcat dhe të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor që janë të gatshme të shtyjnë pëpara pa rezerva sepse ky rajon është i rrethuar nga kufijtë e BE dhe nëse ne nuk e ndryshojmë dot mënyrën e funksionimit të BE në raport me ne, duhet të ndryshojmë mënyrën e funksionimit tonë në raport me njëri-tjetrin.

Shkrirja e kufijëve mes nesh për ta kthyer rajonin tonë në hapsirën e zbatimit të plotë të lirive të BE, liritë e njerezve, mallrave dhe kapitaleve. Do të vazhdojmë pa u ndalur sepse ne jemi shumë të vegjël për të pasur ekonomi të fortë duke qëndruar të ndarë nga njëri-tjetri, përndryshe ne jemi të mëdhenj nëse me njeri tjetrin e kthejmë rajonin në një hapsirë të përbashkët ekonomike,” tha Rama ndër të tjera.

Më shumë


spot_img

spot_img