Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “nuk i mbyll derën” as kryeministrit: Kam vetëm një kusht

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta ditën e sotme gjatë një deklarate për mediat ka folur në lidhje me një bashkëpunim të mundshëm me kryeministrin Edi Rama.

Gjatë fjalës së tij presidenti nuk përjashtoi mundësine e një bashkëpunimi me kryeministrin, duke thënë se është i hapur të bashkëpunojë me të gjithë ata të cilët punojnë për sovranitetin e popullit shqiptar.

albsig

spring

Mirëpo, ndonëse nuk i mbylli derën kryeministrin për një bashkëpunim në të ardhmen, Meta theksoi se ka një kusht për të bashkëpunuar, atë të referendumit.

“Kam qenë dhe jam në shërbim të popullit të shqiptarëve dhe të Republikës së Shqipërisë. Detyrimi i parë është ndaj këtyre që na votojnë. Çdo raport dhe marrëveshje që kam patur në të kaluarën ka respektuar një realitet të caktuar politik dhe ka qenë në shërbim të igtegrimit europian të Shqipërisë. Kështu që gjithçka ka qenë dhe bëhet në këtë funskion, tani nga 25 korriku Integrimi Europian do të jetë prioritet kryesor për mua, por në rradhë të parë është sovraniteti. Sepse kemi cënuar pa dashje në mënyrë të rëndë sovranitetin e qytetarit shqiptar që ccdo gjë i imponohet dhe e ka të vështirë të votojë, të bëjë nëjë pyetje në mënyrë të lirë, e ka të vështirë të kërkojë llogari në këtë sisitem i cili është demokratik sepse ka llogaridhënie dhe nuk bazohet tek diktimi me dhunë të pushtetit dhe sovraniteti. Janë prekur rëndë interesat kombëtarë, është prekur dhe preket çdo dit indetiteti ynë kulturor. Asgjë nuk është e rastësishme në rast se do ti shohim në vijim këto procese që knë ndodhur. Të gjithë ata që do të punojnë për sovranitetin e qytetarit tonë, të popullit tonë dhe vendit tonë kuptohet gjithmonë në kuadër të plotësimit të gjitha detyrimeve që kemi në NATO, me gjith ata unë do të bashkëpunoj. Për të gjithë ata që duan të bashkëpunojnë me Ilir Metën ne 25 korrik, Kushtetuta ndryshohet vetëm me referendum. 

Mirëpo, Rama nuk pranon ai zgjedhej të lira dhe të ndershme të jeni i qetë, pranon vetëm këshillime.”, tha Meta.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img