Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Basha takohet me kryeministrin e Sllovenisë Janez Jansa: Do të na mbështesë për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin në BE brenda vitit

spot_img

Lajme të ngjashëm

973e11fee22b9aeb4d038ebb1a9780a7

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar në Lubjanë me kryeministrin e Sllovenisë Janez Jansa.

Basha tha se gjatë bisedimeve, ai i garantoi se Sllovenia do të jetë avokate në procesin e anëtarësimit.

Më tej, Basha shprehet se e njohu me planin e PD-së për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin në Bashkimin evropian brenda vitit.

“Sot pata kënaqësinë të takoja në Lubjanë, kryeministrin e Sllovenisë dhe kreun e Presidencës së ardhshme të Bashkimit Europian, Janez Janša.

E njoha mikun tim, kryeministrin slloven me planin tonë për integrimin, angazhimin për të përmbushur të gjitha detyrimet, duke nisur nga lufta pa kompromis kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Kam kënaqësinë të ndaj me ju, se mora mbështetjen e kryeministrit Janša, vendi i cili merr në 6 muajt e ardhshëm presidencën e Bashkimit Europian, për të na mbështetur me nisjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian brenda vitit. Për Shqipërinë nuk ka dhe nuk mund të ketë alternativë tjetër veç integrimit në Bashkimin Europian. Dhe për këtë, Partia Demokratike dhe unë jemi të vendosur të ndërmarrim çdo vendim dhe hap të nevojshëm.

Ramë dakord të koordinojmë veprimet dhe vendimet tona për ta përshpejtuar rrugën evropiane të Shqipërisë si interesi më i madh i çdo shqiptari, si destinacioni ynë i vetëm.

Kryeministri Janša më garantoi se Sllovenia do të jetë avokate e fuqishme e Shqipërisë në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Europian.

Po kështu, ne biseduam për forcimin e bashkëpunimit ekonomik dhe për të tërhequr dhe nxitur investitorët sllovenë të investojnë në Shqipëri, çka do të ndihmojë për punësimin e mirëqenien e qytetarëve tanë”,- tha Basha.

Më shumë

spot_img