Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Basha sërish kundër 18 qershorit, lëvizja e re për t’i hedhur poshtë: Janë të paligjshme!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka folur për procesin e zgjedhjeve të 18 qershorit.

Ai i ka cilësuar të paligjshme listat e dorëzuara deri tani në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve dhe se këtë proces do ta anikomojë në Kolegjin Zgjedhor.  

“Rrena nuk i lë vend rrenës, kështu ka qenë këto 4 vite. Procesi i zgjedhjeve të 18 qershorit dështoi edhe ligjërisht. Të gjithë dini të numëroni deri në 50, cdo listë është e paligjshme në KQZ dhe në këto kushte procesi është në kolaps. Me presione ndaj Kolegjit Zgjedhor po thonë se 17+31+2 bëjnë 49 dhe jo 50. Kolegji Zgjedhor do ballafaqohet me kërkesën për të hedhur poshtë 18 qershorin dhe listat e pranishme. Nëse kolegji vendos t’ju thojë shqiptarëve 17+31+2 bëjnë 49 athëherë kushtetuta do merren para nga bashkimi i shqiptarëve për republikën e re”, u shpreh Basha nga çadra e opozitës. 

Më shumë

spot_img