Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Basha paralajmëron rivlerësim të dëmeve të tërmetit: Rindërtimi do drejtohet nga ekspertët më të mirë që kemi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Bash aka paralajmëruar se me ardhjen e tij në pushtet do të bëhet rivlerësimi i dëmeve të tërmetit.

Ai tha se rindërtimi do të drejtohet nga ekspertët më të mirë, duke ua dhënë qytetarëve të dëmuar paratë në dorë, me qëllim që të përshpejtohej procesi i ndërtimit të banesave.

“Do të bëjmë rivlerësimet e reja të dëmeve. Denoncimet e shumta prej 1 viti kanë ardhur në PD. I siguroj banorët se ata do të disbursohen sipas dëmeve. Ekspertët tanë që në javën e parë pas tërmetit, kërkonin vlerësim të parë dhe korrekt. Disbursimi i shpejtë i banorëve që mund ti rindërtonin vetë banesat, duke mos u futur në tendera.

Leje e posaçme sepse ata shtëpi kanë qenë aty, me leje, pa leje, në truall. Nëse do të ishin bërë këto propozime tona, së paku ata familje që jetonin në banesa individuale do të ishin në shtëpi tani dhe nuk do të jetonin me qira”, tha Basha.

Më shumë
spot_img
spot_img