Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Basha kërkon ndëprerjen e marrëdhënieve me Serbinë: Shqipëria dhe Kosova të veprojnë së bashku

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d6c96206270bba188eb3bd37938f2968

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka kërkuar mbrëmjen e sotme ndërprejen e marrëdhënieve mes Tiranës dhe Beogradit deri sa ky i fundit të tërheqi të gjitha urdhërarrestet ndaj pjesëtarëve të UÇK-së.

Këtë qëndrim Basha ia ka bërë të ditur bashkëshortes së Ramush Haradinajt, Anitës, gjatë bisedës telefonike që zhvilluan sot.

Kryetari i Partisë Demokratike ka bërë thirrje ndaj qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë që t’i kërkojnë Francës lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të Haradinajt.

“I bëj thirrje qeverive të Kosovës dhe të Shqipërisë t’i kërkojnë Francës lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të Ramush Haradinajt, dhe të ndërpresin çdo lloj angazhimi me Beogradin deri në tërheqjen e të gjitha urdhërarresteve ndërkombëtarë të Serbise ndaj pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe qytetarëve të Kosovës që luftuan kundër regjimit vrasës të Milosheviçit. Ndersa Rama duhet të kuptojë më në fund se dorezimi i tij para qeverisë serbe pa kushte dhe pa asnjë dobi për shqiptarët duhet të marrë fund”, ka thënë Basha.

Lexo edhe: Pandeli Majko kërkon përballje me Francën dhe rishikim të marrëdhënieve: Po kërkojnë luftë në Ballkan

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img