Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Basha homazhe në nderim të Agim Krajkës: Vepra e maestros qëndron si një testament për fuqinë e artit, trashëgimia e tij do të qëndrojë mes nesh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b7dfc7f5f4e2e1a674575ee801d21679

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka kryer homazhe në nderim të kompozitorit të nadh shqiptar Agim Krajka.

Kompozitori u nda nga jeta mbrëmjen e djeshme në moshën 74 vjeçare, ndërsa njihej si një nga maestro më të mëdhenj shqiptar, i vlerësuar me titujt “Artist i Merituar” dhe “Nderi i Kombit”.

Basha shkruan se vepra e maestro Krajkës qëndron si një testament për fuqinë e artit, ndërsa trashëgimia e tij do të qëndrojë mes nesh si një shembull për të gjithë ne që të ngulmojmë në përpjekjen drejt të hijshmes dhe përsosjes.

Postimi i plotë:

Me hidhërim të madh mësova për ndarjen nga jeta të kompozitorit të shquar, Artistit të Merituar dhe Nderit të Kombit Agim Krajka. I shpreh ngushëllimet më të thella familjes së maestro Krajkës, të afërmve dhe miqve të tij. Shqipëria është sot në dhimbje dhe kujton me nderim dhe respekt të veçantë jetën e jashtëzakonshme të këtij burri të shquar, i cili ia kushtoi jetën ushqimit të shpirtrave të shqiptarëve në ditët e thatësirës më të madhe kulturore e shpirtërore të kombit.

Vepra e maestro Krajkës qëndron si një testament për fuqinë e artit, provë se një vepër e vetme mund të bëjë dallimin, në çdo shpirt, në çdo shtëpi, në të gjithë vendin. Përpjekjet e palodhura të Agim Krajkës i dhanë atij jo vetëm titullin Artist i Merituar dhe Nderi i Kombit, por edhe respektin e mijëra shqiptarëve të frymëzuar nga arti i tij, si akt sublim lirie.

Trashëgimia e tij do të qëndrojë mes nesh si një shembull për të gjithë ne që të ngulmojmë në përpjekjen drejt të hijshmes dhe përsosjes!

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img