Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Basha flet për ndërtimin e tunelit të Elbasanit, tregon se kujt i kërkoi ndihmë: I thashë hajde vetë se jam në fushatë…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i PD Luzlim Basha teksa i jepte makinës në intervistë me gazetarin Xhafo, foli për ndërtimin e tunelit të Elbasanit dhe bisedat me me ish-kryeministrin Berisha për projektin e këtij tuneli.

Kryedemokrati tha se për ndërtimin e këtij tuneli i kishte kërkuar ndihmë ministrit të Jashtëm të Emirateve të Bashkuara dhe se ky i fundit kishte ardhur në Elbasan për të parë nga afër projektin.

“Si deputet i Elbasanit ishte kërkesë e banorëve që të bënim gjithçka për autostradën Tiranë-Elbasan, ndërkohë që ishte projektuar një rrugë tjetër Baldushk-Papër. Dhe vjen një moment, e diskutojmë, unë isha përfaqësues i Elbasanit dhe kryeministri Berisha më thotë sapo kemi mbaruar tunelin e Kalimashit duhet të rishikojmë se ky opsioni tjetër mund të jetë më i përballueshëm dhe mbrapa qëndronte si gjithmonë leva e frenave, që është ministri i Financave. I thashë ne i kemi të gjitha mundësitë ta bëjmë atë tjetrin, por kjo do të na ndihmojë shumë më shumë në kuptimin ekonomik, është pjesë e “korridorit 8”. Duke shfrytëzuar lidhjet si ministër i Jashtëm, që kisha me ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara që është akoma në detyrë, i kërkova ndihmë. Ndodhi që gjatë fushatës kërkoi të vinte për një vizitë dypalëshe dhe i thashë, “dakord por unë jam në fushatë, vetëm nëse vjen në Elbasan”. Erdhi në Elbasan dhe i tregova edhe rrugën e vjetër dhe pastaj u nisëm, se nuk kishte kohë, me helikopter për takimet e tjera zyrtare në Tiranë dhe e pa sa afër, ishin dy qytete, por i pengonte masivi malor i Krrabës”, u shpreh Basha.

I pyetur nëse tuneli i Elbasanit pësoi rrëshqitje pasi nuk kishte një studim gjeologjik, Basha tha se këto ishin gënjeshtra nga ana e socialistëve.

“Janë të gënjeshtra, lojëra të cilat i kanë bërë për të fshehur grabitjen që kanë bërë me vite me radhë për cdo projekt publik. Si ka mundësi që për 8 vite të ndërtohen Tirana-Elbasan dhe Rruga e Kombit dhe 8 vite me radhë nuk mbarojnë dot Unazën e Tiranës. Afera e Unazës së Re është simbolikë se cfarë ka ndodhur me investimet publike”, tha kreu i PD Basha.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img