Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

“Banorët na kanë parë me dyshim”, Lame zbret në Borsh: Nisim sot përfundimin e regjistrimit të tokave në bregdetin e Jugut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

541b852b6c9f470e1e6cac3213db0bfe

Kreu i Kadastrës Shqiptare, Artan Lame ka nisur sot në fshatin Borsh shpërndarjen e çertifikatave të pronësisë për tokat dhe banesat në bregdetin e Jugut.

Lame tha se procesi që nisi para 6-7 muajsh do të përfundojë këtë fund viti me dhënien e çertifikatave të pronësisë për tokat bujqësore, banesat e vjetra dhe ato në proces legalizimi nga Palasa deri në Lukovë pranë Sarandës.

“Përpara 6-7 muajsh filluam procesin e regjistrimit të pasurive në bregdetin e Jugut. Nga 94’ ka filluar procesi i regjistrimit të pronave me përjashtim të zonave të veçanta, ku bën pjesë edhe gjithë bregdeti i Jugut. Duke filluar nga Palasa deri në Lukovë pranë Sarandës, nuk ishte bërë regjistrimi i tokave asnjëherë, i tokave, i shpive të vjetra, të reja dhe legalizimet. Arsyet kanë qenë të shumta, por në themel ka qenë një arsye kryesore; e vetmja mënyrë për t’i plaçkitur tokat, për t’i lënë njerëzit në sherr ka qenë mos ua regjistro pronat. E morëm këtë proces para 6-7 muajsh dhe deshëm që në prag të krishtlindjeve të fillojmë me përfundimin e procesit të dhënies së çertifikatave të pronësisë për tokat bujqësore, banesat e vjetra, trojet përkatëse dhe ato që kanë hyrë në procesin e legalizimit”, deklaroi kreu i Kadastrës, Artan Lame.

Lame tha se gjatë gjithë procesit, banorët e zonës kanë patur mosbesim ndaj shtetit.

“Ajo që mua dhe të gjithë ekipit na ka rënë në sy ka qenë mosbesimi i banorëve ndaj shtetit. Na kanë parë me shumë dyshim. Na thoshin që keni ardhur t’i merrni e t’ua jepni oligarkëve, edhe sot kishte dyshim. Po kur preknin ato çertifikatat aty ishte shenja që e besonin”, u shpreh ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img