Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
2.1kmh
75 %
Enj
26 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Banorët e Palestinës falin Namazin e Fiter Bajramit mes bombardimeve dhe tensioneve me izraelitët

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Banorët palestinez të Rripit të Gazës janë zgjuar këtë të enjte për të festuar Fiter Bajramin. Kjo festë e shenjtë e fesë islame i ka gjetur palestinezët mes bombardimeve të pamëshirshme nga Izraeli.

Mijëra adhurues palestinezë u mblodhën në kompleksin e Xhamisë Al Aqsa në Jeruzalem për të shënuar fundin e Ramazanit dhe për të festuar Bajramin e Madh.

Ditën e sotme Rripi i Gazës u bë sërish objektiv i një serie sulmesh me raketa nga Izraeli.

Mbi 650 lokacione që i përkasin grupit militant “Hamas” janë rrafshuar prej fillimit të Operacionit izraelit “Rojtarët e Mureve”, godina, seli, banka dhe tri ndërtesa shumëkatëshe.

Deri tani janë rpaortuar 69 viktima mes tyre 7 izraelitë. Teksa situata e tensionuar po vijon qeveria izraelite po shqyrton mundësinë ëpr zbarkimin e trupave këmbësore në territorin palestinez. 

Përpos sulmeve, këtë të enjte vijoi dhe dhuna ndërkomunitare e ndërfetare brenda vendit. Nga pamjet filmike të publikuara nga mediat vendase shihen skena të qytetarëve arabo-izraelitë duke u sulmuar prej izraelitëve vendas.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img