Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Banorët e Dhërmiut të ardhur nga Mirdita? Neritan Ceka: Legjendë që vjen nga emrat

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Historiani dhe arkeologu Neritan Ceka ka qenë mbrëmjen e sotme i ftuar në emisionin Opinion, për të folur për turizmin dhe destinacionet më të bukura në vend, në nisje të sezonit të verës.

I gjithë emisioni është ndalur në zonën Llogara-Himarë, ku është folur për plazhet e bukura, për historinë e zonës, fshatrat dhe prejardhjen e banorëve të Dhërmiut.

Fevziu: Petro Marko shkruan që fshatarët e  Dhërmiut kishin ardhur nga Kruja dhe Mirëdita.

“Kjo duket edhe nga lagja Gjilekaj, patjetër Gjinlek. Por kjo është dhe pak legjendsë, sepse ka patur një periudhë që e gjithë Shqipëria kishte emra katolikë që vijnë nga kristianizimi i shekujve 4 dhe 6, ndaj e gjejmë kudo. Edhe në Labëri Gjoleka psh, patjetër nuk ishte mirditor, por gjejmë edhe Gjin Bue Shpata, që është çam. Pra, legjenda për emrat katolikë që kanë ardhur nga veriu është artificiale, por baza e emrave në të gjithë jugun ka qenë e njëjtë me atë të veriut”, u shpreh historiani Neritan Ceka.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img