Tirana
heavy intensity rain
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
3.1kmh
75 %
Hën
11 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Banorët e Bërxullës sërish në protestë, përplasen me policinë: Do mbrojmë pronat tona

Lajme të ngjashëm

Banorët e Bërxullës edhe sot kanë dalë në protestë. Skak i ngritjes në protestë është bërë ndërtimi i rrugës Thumanë-Kashar, pjesë e autostradës Milot –Fier.

Me ndryshimin e projektit banorët shprehen se  parashikohet të shemben 20 banesa të tjera.

Disa nga banorët thonë se institucionet shtetërore nuk i kanë informuar se çfarë do të ndodhë me shtëpitë e tyre, e të tjerë banorë nuk janë dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën.

Ata sot janë përplasur me policinë, ndërsa disa gra në shenjë proteste janë ulur në mes të rrugës duke bllokuar edhe qarkullimin e makinave.

Më shumë