Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
2.1kmh
0 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
31 °
Sht
36 °
Die
36 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Banka e Shqipërisë: Në prill dhe maj u rrit INFLACIONI, u rritën çmimet e ushqimeve dhe naftës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Banka e Shqipërisë thotë se gjatë muajit prill dhe maj të këtij viti inflacioni pësoi rritje.

Kreu i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko tha se inflacioni vijon të mbetet nën objektiv. Ndërsa po gjatë këtyre muajve, u rritën çmimet e ushqimeve dhe çmimi i naftës.

Rritja ekonomike për dy vitet në vazhdim pritet të jetë mbi 5%, tha Sejko, por kjo mbetet e kushtëzuar nga niveli i një sërë rreziqeve, përfshi edhe situatën nga pandemia në vjeshtë.

Vijon…

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img