Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Banka dërgon gabimisht 893 milionë dollarë në disa kompani, gjykata vendos se mund të marrë më pak se gjysmat

spot_img

Lajme të ngjashëm

3b4551954d15e56f0ce858acd842c060

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në SHBA, ku “Citibank” u ka dërguar disa kompanive gabimisht shumën e 893 milionë dollarëve.

Qëllimi ishte që të dërgoheshin vetëm 7.8 milion, por një gabim njerëzor bëri që banka të humbasë një shumë marramendëse.

“Citibank” kërkoi nga kompanitë përfituese kthimin e milionave që ata kishin marrë, por disa prej tyre refuzuan, ndërkohë që banka arriti të marrë vetëm 2385 milionë dollarë.

Goditja tjetër për Citibank erdhi nga gjykata federale, e cila u dha të drejtë kompanive përfituese që t’i mbajnë paratë, pasi gjykatësi deklaroi se transferimet ishin transaksione përfundmitare dhe të plota që nuk mund t’i nënshtrohen revokimit.

Tashmë banka është në “dorën” e këtyre kompanive, pasi një humbje aq e madhe do të ishte shkatërrimtare.

Më shumë

spot_img