Tirana
light rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
75 %
Enj
19 °
Pre
26 °
Sht
26 °
Die
24 °
Hën
25 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

Banka Botërore: Shenja inkurajuese, ekonomia shqiptare me rritjen më të madhe në rajon për 2021

spot_img

Lajme të ngjashëm

Emanuel Salinas menaxher i Bankës Botërore ka folur në lidhje me ecurinë e gjendjes ekonomike në Shqipëri.

Ai u shpreh se për vitin 2021 rritja ekonomike pritet të jetë 7.2%. Kjo rritje sipas Bankës Botërore rezulton më e larta në rajon për 2021.

“Gjatë vitit 2021, ekonomia shqiptare ka shfaqur shenja inkurajuese të rimëkëmbjes. Me fuqizimin e rritjes, Shqipëria ka mundësi të forcojë qëndrueshmërinë e modelit të saj ekonomik dhe të zbatojë reformat që do të mbështetin më tej rritjen gjithëpërfshirëse e të qëndrueshme, duke ruajtur stabilitetin makroekonomik”, tha ai.

Megjithatë Salinas ka theksuar se Shqipëria ka ende shumë pasiguri siç është rritja e çmimeve të energjisë.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img