Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
1 °
E premte, 21 Janar, 2022

Banka Botërore apel qeverisë: Rishikoni asistencën sociale pas rritjes së çmimeve

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Banka Botërore i ka bërë thirrje qeverisë shqiptare që të rishikojë skemën e asistencës sociale për familjet në nevojë, pas rritjes së çmimeve të produkteve të shportës.

Sipas tyre, kriza e energjisë dhe rritja e çmimeve do ta vështirësojë edhe më shumë jetesën e këtyre familjeve, si dhe do të thellojë nivelin e varfërisë.

“Duke parë ritmin e rimëkëmbjes pas pandemisë, Banka Botërore i sugjeron qeverisë shqiptare, të mos mbështetet vetëm te ndërtimi, por të investojë në edukim, inovacion dhe në ekonominë e gjelbër”, tha Hilda Shijaku, ekonomiste e lartë e Bankës Botërore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img