Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Balluku: Tarifë ZERO për regjistrimin, kontrollin, targat e makinave elektrike

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Infrastukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku thotë se qeveria ka marrë një sërë masash për të nxitur importin e makinave elektrike me qëllim zëvenësimin e atyre me lëndë djegëse.

Gjatë prezantimit të një flote të re autobusësh elektrikë nga Bashkia e Tiranës, Balluku tha se një sërë tarifash janë zeruar për makinat elektrike.

“Rimbursojmë çdo tarifë regjistrimi për herë të parë për mjetet elektrike duke zeruar tarifat e kontrollit fizik, leje qarkullimi kombëtare, certifikatë pronësie dhe targat. Një total një tarifë prej 7 mijë 500 lekë të gjelbër mbulohet nga DPSHTR. Ulja TVSH nga 20% në 6%”, u shpreh Balluku.

Më shumë
spot_img
spot_img