Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

“Ballkani i Hapur, nismë serbe”, Hajdari thirrje Ramës: Sqaro pozicionin tënd pas deklaratës së Lavrov

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-deputetja Rudina Hajdari i kërkon Kryeministrit Edi Rama sqarim pas deklaratës së ministrit Sergei Lavrov, për Ballkanin e Hapur.

Ai e quajti Ballkanin e Hapur nismë të Serbisë që mbështetet nga Rusia. Hajdari me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se “as Serbia e as Rusia nuk janë aleatët tanë strategjikë dhe synimi i tyre ka qenë dhe është izolimi i Kosovës, izolim i cili po reflektohet edhe në projektin e Open Balkan të cilin e mbështet vetëm Vuçiç për këtë arsye”.

“Edi Rama duhet të sqarojë pozicionin e tij mbas deklaratës së Lavrov se Open Balkan është iniciativë e Serbisë dhe gëzon sot mbështetjen e Rusisë.

As Serbia e as Rusia nuk janë aleatët tanë strategjikë dhe synimi i tyre ka qenë dhe është izolimi i Kosovës, izolim i cili po reflektohet edhe në projektin e Open Balkan të cilin e mbështet vetëm Vuçiç për këtë arsye.

Edi Rama po sillet jo si kryeministër e shqiptarëve por si vasal i Rusisë duke dëmtuar interesat e Kosovës” shkruan Hajdari në postimin e saj.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img