Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
56 %
4.1kmh
0 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Ballkani i Hapur, kryeministri Rutte: Ndihmon për integrimin në BE. Drejtuesi me më shumë përvojë në rajon është ky burrë që ka ditëlindjen sot

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte mbështet nismën e “Ballkanit të Hapur” duke thënë se është një nismë që do të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në integrimin në BE.

Rutte tha se thelbi i kësaj nisme është tregu i përbashkët dhe diskutimi i çështjeve me interes të përbashkët është shumë i rëndësishëm në këtë drejtim.

Kryeministri holandez nuk kurseu as lëvdatat për Ramën, duke e quajtur si “lideri me më shumë përvojë në rajon”.

“Mendoj se nën udhëheqjen e tij, fakti që kjo nismë ka ecur përpara është shumë pozitive. Është shumë e rëndësishme të diskutohen çështjet e interesit të përbashkët. Një treg i përbashkët, kjo do të ndihmojë shumë në integrimin në BE. Kjo kërkon lidership, dhe po të shihni rajonin, drejtuesi me më shumë përvojë, jo se e kam në krahë, është ky burri që ka ditëlindjen sot”, u shpreh Rutte gjatë konferencës së përbashkët me Ramën.

KONFERENCA LIVE:

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img