Hapësire reklamuese

Politikë

Balla për DW: Negociatat do të hapen brenda këtij viti

Shkruar nga Newsbomb

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ndodhet në Gjermani për të lobuar tek deputetët e parlamentit gjerman (Bundestag) që të  votojnë pro çeljes së negociatave.

Në një intervistë për Deutsche Welle Balla u shpreh i bindur se negociatat e Shqipërisë me BE-në do të hapen brenda këtij viti.

Kreu i grupi të PS ka deklaruar mes të tjerash se deputetët e Bundestagut gjerman kanë qasje të ndryshme për çështjen e Shqipërisë.

"Unë besoj që ka një shumicë brenda Bundesatgut që do mbështesin procesin me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut", tha Balla.

Balla po ashtu ka folur edhe për çështjen e opozitës e cila prej muajsh është tashmë jashtë Paralmentit, ndërsa nuk ka pranuar të futet të zgjedhjet e 30 qershorit.

Lidhur me këtë Balla u shpreh se ata gjithnjë kanë kërkuar dialog me opozitën.

"Ne gjithmonë kemi qenë të hapur për një dialog dhe besoj pa pasur një dialog pa qenë nevoja e miqve të huaj të na ulin tavolinë. Të jemi bashkë, por kjo nuk ka qenë e mundur për shkak se lidershipi i PD vijojnë qasjen e tyre kundër reformës në drejtësi duke artikuluar kërkesa që nuk të merren në konsideratë nga ana jonë', ka thënë Balla.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese