Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Balla pas takimit me Reporteren për Shqipërinë në PE: Jemi në kushtet e një nevoje emergjente që palët të bien dakord për zgjatjen e Vettingut

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i grupit Parlametar të PS, Taulant Balla ka folur për mediat pas takimit me eurodeputetja dhe raportuesen për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos.

Balla u shpreh se me Santon kanë folur për reformën në drejtës Drejtësi dhe për ecurinë e nevojshme të kësaj reforme, si dhe zgjatjen e vettingut.

“Kemi biseduar gjithcka për reformën në drejtësi. Ajo që është e rëndësishme për Shqipërinë është fakti se ne do të vazhdojmë të intensifikojmë përpjekjet tona, për zgjatjen e mandatit të Vettingut deri në 30 dhjetor të vitit 2024. Mendoj se jemi në kushtet e një nevoje emergjente që palët të bien dakord, si një nevojë që sjell vetë ai sugjerim i ekspertëve.

Mazhoranca ka kërkuar një opinion nga Komisioni i Venecias sa i përket zgjatjes së mandatit të Vettingut”tha Balla

A ka një mungesë dakordësie mes PS?- u pyet nha një gazetre?

“Jo nuk ka fare mungesë dakordësie, kam pasur një diskutim me të. Zoti Xhafaj ka dhënë sugjerimet dhe sugjerimet e tij për këtë cështje sepse mendon se Komsioni i Venecias ka pasur një opinion për këtë por kemi rënë dakord që ne të kemi një opinuon të ri pasi kemi pasur një sensibilizim edhe nga opozita e kemi parë se cfarë qëndrimi ka pasur për këtë”tha ai ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img