Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Avokati i Shullazit ankimim në GJKKO për izolimin në regjimin ’41 BIS’: Kallëzim edhe për burgun 313, nuk më lanë të takoja klientin tim

spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati i Emiljano Shullazit, Vladimir Meçi ka bërë ankimimin në GJKKO për vendimin e ministres Gjonaj për izolimin në regjimin “41 BIS” të klientit të tij.

Duke folur para mediave, ai është shprehur se do të bëjë edhe një kallëzim penal për administratën e burgut 313, pasi nuk e lejuan të takonte klientin e tij në qelinë e izolimit.

Meçi e ka quajtur një vendim abuziv pasi ndaj Emiljano Shullazit nuk është marrë asnjë vendim i formës së prerë se ai është pjesë e grupeve apo organizatave kriminale dhe se vendimi izolimit të tij është bërë pa baza mbi veprat penale.

“Është një veprim abuziv, një përpjekje për të mbuluar dështimin e organeve të specializuara duke shfrytëzuar emrin e Emiljano Shullazit. Ndërkohë që ligji flet për subjekte që janë pjesë e organizatave kriminale, ende nuk është vërtetuar që Emiljano Shullazi është pjesë e këtyre organizatave. Ka shkelje që fillojnë që me një kërkesë në Ministrinë e Drejtësisë nga ish-drejtuesja e Prokurorisë të Krimeve të Rënda në një kohë që ligji ngarkon kompetent për të iniciuar një procedurë të tillë drejtuesin e SPAK, që ende nuk ishte krijuar”, ka thënë ndër të tjera avokati Meçi.

Më shumë


spot_img

spot_img