Avioni sovjetik që fluturon mbrapsht, i prodhuar në vitin 1940

Publikuar tek: bota, më 13:13 17-04-2015 Avioni sovjetik që fluturon mbrapsht, i prodhuar në vitin 1940 Avioni i prodhuar në vitin 1940

Korea e Veriut ka sjellë një nga avionët e saj ushtarakë më të veçantë. Bëhet fjalë për avionin që fluturon mbrapsht Antonov An-2, i cili është prodhuar në  vitin 1940 nga kompania Antonov Designed Bureau.

Ky tip avioni fluturon ulët dhe është shumë i ngadaltë. Pas 70 viteve punë, avioni ngjan pak i vjetër por ende funksionon. An-2 ka shërbyer gjatë luftës së II-të botërore për nevojat e transportit sovjetik.

Eksperienca në këtë avion është ndryshe nga çdo avion tjetër dhe kryesorja është që përparësia e këtij avioni nuk është komoditeti i pasagjerëve pasi funksioni i tij është ai transportues i ushqimeve apo mjeteve të tjera të transportit në përiudhën e luftës së II-të botërore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Njerëzit në Afrikën e Jugut zgjohen më herët, "Ja sa flemë për çdo ditë të javës"
SHBA, arrestohet shqiptarja që shtirej si dentiste »
Article Logic
Execution time: 0.010496854782104
array(1) { ["section"]=> string(66) "avioni-sovjetik-qe-fluturon-mbrapsht-i-prodhuar-ne-vitin-1940-9010" }