Hapësire reklamuese

Bota

"Avioni rus sulmoi luftë-anijen britanike", reagon Mbretëria e Bashkuar: Rusët po bënin stërvitje të armatosur dhe qëlluan...

Shkruar nga Newsbomb
"Avioni rus sulmoi luftë-anijen britanike", reagon Mbretëria

Ditën e sotme u raportua se anija e flotës detare ruse hapi zjarr paralajmërues ndaj luftëanijes të Marinës Mbretërore Britanike.

Mediat britanike gjithashtu thanë se një avion rus model Su-24 lëshoi bomba shumë pranë anijes britanike në shenjë paralajmërimi me pretendimin se kishte shkelur ujërat ruse pranë Kepit Fiolen.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se anija e saj u tërhoq rreth dy milje pas këtij incidenti. Ndërkohë Britania e Madhe ka mohuar raportet se Rusia ka kryer të shtëna paralajmëruese në drejtim të luftanijes së saj.

Ministria Britanike e Mbrojtjes tha se “nuk ka pasur të shtëna paralajmëruese ndaj HMS Defender”.

Sipas kësaj ministrie, anija po lundronte në ujërat e Ukrainës, dhe se rusët po kryenin stërvitje të armatosura në Detin e Zi dhe se kanë bërë paralajmërim paraprak për aktivitetin e tyre.

Sipas raporteve nga Rusia, anija e patrullimit qëlloi dy herë ndërsa avioni Su24-M ka shkrepur katër bomba.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax raportoi se për shkak të incidentit atasheu i mbrojtjes i ambasadës britanike është thirrur në ministrinë ruse të mbrojtjes.

Anija britanike HMS Defender po kryen misione në Detin e Zi, sipas faqes në internet të Marinës Mbretërore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese