Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Avioni rus lëshon bombë mbi një shkollë në Ukrainë, dyshohet për dhjetëra të vdekur, ishte strehuar i gjithë fshati

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dhjetëra njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi një bombë goditi një shkollë në Ukrainën lindore, ku forcat qeveritare po luftojnë me trupat ruse dhe separatistët.

Guvernatori i rajonit të Luhanskut, Serhiy Haidai, konfirmoi dy vdekje, duke thënë se edhe 60 të tjerë dyshohet se kanë vdekur nën rrënojat e shkollës në Bilohorivka. Rreth 90 njerëz ishin strehuar në ndërtesë dhe 30 u shpëtuan, shtatë prej tyre u plagosën, shtoi ai.

albsig

Haidai është shprehur se një aeroplan rus e kishte hedhur bombën të shtunën. Luhansk ka parë luftime të ashpra ndërsa trupat ruse dhe luftëtarët separatistë kërkojnë të rrethojnë forcat qeveritare, pak më shumë se dy muaj që nga fillimi i pushtimit rus.

Pjesa më e madhe e Luhanskut, e cila së bashku me Donetsk është pjesë e rajonit të Donbasit, ka qenë nën kontrollin e separatistëve për tetë vitet e fundit, që nga 2014.

Shpërthimi rrëzoi ndërtesën e cila mori flakë dhe zjarrfikësve iu deshën tre orë për të shuar flakët, sipas guvernatorit, duke shkruar në Telegram. Ai tha se pothuajse i gjithë fshati ishte strehuar në bodrumin e shkollës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img