Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Avioni i Riformatos që do merrte drogën u rrëzua në Divjakë, arrestohet ish-agjenti i antidrogës i përfshirë në grupin e trafikut (EMRI-FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e406255b6c3bf12b03f223692dce2c61

Marenglen Ymeraj, 40 vjeç, është arrestuar nga Policia e Fierit pasi ishte shpallur në kërkim kombëtar dhe është dënuar nga Gjykata me 9 vite e 4 muaj burg.

Ymeraj, ish-agjent i antidrogës, është dënuar nga Gjykata si pjesë e grupit që trafikonte drogë nga Shqipëria në drejtim të Italisë, me avion. Ngjarja për të cilën ai akuzohet, është rrëzimi i avionit të pilotit italian Giorgio Riformato në Divjakë.

Italiani me porosi të grupit shqiptar do të merrte një sasi prej disa kuintalësh drogë në Divjakë por gjatë uljes avioni u rrëzua.

“Nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të paligjshme në DVP Fier, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, bazuar edhe në informacionet e mara në rrugë policore, u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe ndalimi i shtetasit Marenglen Ymeraj, 40 vjeç, banues në Mallakastër.

Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, me vendimin e datës 25.11.2015, e ka dënuar me 9 vjet e 4 muaj për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, njofton Policia e Fierit.

Ngjarja sipas Prokurorisë, 6 vite më parë

Në datën 10.05.2014, mbi bazën e ngjarjes së ndodhur në plazhin e Divjakës ku u gjet një avion i vogël me regjistrim “I-GRMP, tip “Piper” dhe në pjesën e pyllit përballë vendit ku e gjet avioni u sekuestruan 94 kg lëndë narkotike e në vijim sasia prej 211.8 kg në automjetin tip ‘Mitsubishi’ të drejtuar prej Sajmir Bajramit, u regjistrua procedimi penal në ngarkim të shtetasve Giorgio Riformato dhe Sajmir Bajrami.

Në vijim të hetimeve u identifikuan dhe bashkëpunëtorë të tjerë të pandehurve Giorgio Riformato dhe Sajmir Bajrami. Për këtë arsye në datën 20.05.2014, në regjistrin e njoftimit të veprave penale u regjistruan emrat e shtetasve Kristjan Demçe, Kleviol Ahmeti, Aurel Pupe dhe Orgest Bilbili, të dyshuar për veprën penale. Në datën 23.05.2014 është regjistruar edhe emri i personit nën hetim Marenglen Ymeraj, ish-punonjës policie, baxhanaku i Sajmir Bajramit, i cili kishte organizuar trafikun e lëndës narkotike.

Të gjithë personat e pandehur kishin patur role të ndara në tentativën e trafikut të drogës me avion, ndërsa pika lidhëse mes tyre ishte shtetasi Sajmir Bajrami, i cili jetonte prej vitesh në Itali.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img