Avioni elektrik, NASA zbulon pamjet e para të X-57 (FOTO-VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 14:54 29-03-2020 Avioni elektrik, NASA zbulon pamjet e para të X-57 (FOTO-VIDEO) Avioni elektrik X-57

Nasa ka ndarë fotografitë e para që tregojnë avionin e saj të ri elektrik X-57 Maxwell i cili do të jetë më i qetë dhe deri në 500 përqind më i efektshëm se avionët konvencionale.

Ai do të jetë aeroplani i parë i manovruar i prodhuar nga Nasa në dy dekada dhe është krijuar për të ndihmuar në zhvillimin e standardeve për avionët e ardhshëm gjithë-elektrikë, raporton “Daily Mail”

X-57 Maxwell filloi jetën si një aeroplan me dritë konvencionale me katër Tecnam P2006T që kishte motorët e tij të pistonit të zëvendësuar me 12 motorë elektrikë.

Nasa thotë se ka krahë të dobët, të cilët do të rrisin efikasitetin duke zvogëluar zvarritjen në fluturim dhe ka bateri litium-jonimi të rimbushur për të siguruar energji.

Imazhet e konceptit të artistëve tregojnë aeroplanët në finalen e tyre të katër konfigurimeve të punuara nga Nasa që kur u krijuan për herë të parë.

Avioni është zhvilluar nga një ekip inxhinierësh, studiuesish, pilotësh, artistësh vizualë dhe shumë njerëz të tjerë në Nasa.

26489064-8160459-image-a-45_1585321413947.jpg26489058-8160459-image-a-44_1585321410112.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.008760929107666
array(1) { ["section"]=> string(67) "avioni-elektrik-nasa-zbulon-pamjet-e-para-te-x-57-foto-video-200540" }