Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Autopsia nxjerr shkakun e vdekjes së Matthew Perry, aktori i serialit "Friends"

Shkruar nga Newsbomb
Autopsia nxjerr shkakun e vdekjes së Matthew Perry, aktori i serialit

Matthew Perry, aktori i serialit "Friends", ka vdekur nga "efektet akute" të ketaminës sipas raportit të autopsisë të publikuar të premten nga zyra e ekspertit ligjor të Los Angeles, në SHBA. Ai luftoi publikisht me pirjen dhe përdorimin e drogës për dekada.

Perry u gjet pa ndjenja në një vaskë të nxehtë në shtëpinë e tij më 28 tetor dhe ishte 54 vjeç.

Zyra e ekspertit ligjor ka thënë se mbytja, sëmundja e arterieve koronare dhe efektet e një opioidi, buprenorfinës, kishin kontribuar në vdekjen e tij. Por autopsia ia atribuoi vdekjen e Matthew Perry kryesisht "efekteve akute të ketaminës".

Ketamina është një anestetik i fuqishëm që është bërë gjithnjë e më popullor si një terapi alternative për depresionin, ankthin, çrregullimin e stresit post-traumatik dhe probleme të tjera të shëndetit mendor të vështirë për t'u trajtuar. Përdoret gjithashtu për argëtim.

Raporti i autopsisë thotë se Perry kishte qenë në terapi me infuzion me ketaminë, por se ketamina në sistemin e tij imunitar nuk mund të përdorej në seancat e fundit të terapisë, e cila ishte rreth një javë e gjysmë para se të vdiste.

“Në nivelet e larta të ketaminës që gjenden në mostrat e gjakut të tij pas vdekjes, efektet kryesore vdekjeprurëse do të ishin si nga stimulimi i tepërt kardiovaskular ashtu edhe nga depresioni i frymëmarrjes”, thuhet në raportin e autopsisë.

Ai vuri në dukje se niveli i elementeve të ketaminës të gjetur në gjakun e Perry ishte i barabartë me sasinë që do të përdorej gjatë anestezisë së përgjithshme.

Testet toksikologjike zbuluan gjithashtu nivele "terapeutike" të buprenorfinës, një ilaç që ekzaminuesit mjekësorë thanë se përdorej për të trajtuar varësinë nga droga dhe për dhimbjen. Asistenti i Perry-t tha në një deklaratë se ai ishte duke u vizituar te një psikiatër dhe merrte buprenorfinë dy herë në ditë, siç ishte përshkruar. Hetuesit gjetën gjithashtu prova të qetësuesve, por nuk gjetën prova të alkoolit, metamfetaminës ose kokainës.

Matthew Perry nuk u largua nga të folurit publikisht për vështirësitë e tij me pirjen dhe përdorimin e drogës, të cilat ndonjëherë çuan në shtrime në spital për një sërë sëmundjesh. Sipas llogaritjeve të tij, Perry kishte kaluar më shumë se gjysmën e jetës së tij në objekte trajtimi dhe rehabilitimi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese