Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
34 %
1kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Austria merr përsipër të ndalojë krizën e emigrantëve nga Ballkani, nga Samiti i Tiranës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Bashkimi Europian është vënë në lëvizje për të bllokuar fluksin e emigrantëve nga vendet e treta që shkojnë në bllok, duke përdorur si rrugëkalimi vendet e Ballkanit Perëndimor. Nga Samiti i Tiranës sot, është vendosur për një plan me 20 pika.

“Një plan prej 20 pikash kërkon që rojet kufitare të BE të veprojnë jashtë bllokut në Shqipëri, Mal të Zi dhe Serbi”, thuhet në një artikull të një medie ndërkombëtare, e cila shkruan për Samitin BE-Ballkani Perëndimor që është duke u zhvilluar në Tiranë.

Policia kufitare ka kapur 130,000 njerëz që përpiqeshin të hynin në BE nga rajoni i Ballkanit këtë vit. Numri i mbërritjeve të raportuara që vijnë nga Ballkani nga janari deri në muajin e kaluar është tre herë më i madh se shifra e vitit të kaluar.

Emigrantët janë nga Siria, Tunizia, Maroku dhe India, të cilët kanë shkuar në Europë nëpërmjet Mesdheut Lindor ose legalisht nga Ballkani.

“Austria po ushtron presion mbi udhëheqësit e BE-së për të vepruar pasi shumë emigrantë arritën në vendin pa dalje në det nëpërmjet Hungarisë. Në një samit me krerët e Ballkanit në Tiranë, Shqipëri, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha të martën se shqetësimet e Austrisë ishin të justifikuara”, vijon artikulli.

“Austria është goditur jashtëzakonisht shumë, ju duhet ta thoni këtë pa dyshim”, është shprehur von der Leyen. “Austria me të drejtë kërkon solidaritet dhe ka nevojë për ndihmë.”

Por kancelari austriak Karl Nehammer iu përgjigj me gjakftohtësi propozimeve të komisionit, duke thënë se kishte ende shumë për të diskutuar.

“Numrat janë shumë të lartë,” tha ai. “Ne kemi 75,000 migrantë ilegalë të paregjistruar në Austri. Kjo do të thotë se ata kaluan një kufi të jashtëm të BE-së dhe arritën në një vend të brendshëm si Austria. Ka të bëjë me sigurinë jo vetëm të Austrisë, por edhe të Bashkimit Evropian.”

Austria ka bindur Serbinë, një nga vendet e Ballkanit, që të ndalojë dhënien e aksesit pa viza për tunizianët dhe indianët.

Plani i diskutuar në Samitin e Tiranës – 6 dhjetor

Plani i BE-së do të ofrojë trajnime për vendet e Ballkanit dhe do të bëjë thirrje për bisedime me Pakistanin dhe Bangladeshin për emigrantët e kthyer. Në masa të tjera, komisioni tha se puna ishte në progres për të zgjeruar përgjegjësinë e policive të BE në tre vende të Ballkanit.

Kjo do të thotë se ata mund të kontrollojnë kufijtë e jashtëm të Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë dhe jo vetëm kufijtë e tyre përballë BE-së. Megjithatë, plani prej pesë faqesh nuk përmend ndonjë ndryshim në rregullat e dëbimit të BE-së siç kërkohet nga Austria.

“Është të paktën një hap i parë i rëndësishëm”, por “ka ende kërkesa të rëndësishme nga Austria…kufijtë e jashtëm të BE-së, procedurat e azilit, udhëzimet e dëbimit në mënyrë që pozicioni ligjor të ndryshojë,” tha zoti Nehammer.

Kryeministri holandez Mark Rutte tha se Evropa po arrinte kufirin e numrit të emigrantëve që mund të përballonte. Vendet e Ballkanit “janë në shumë raste vende tranziti, për njerëzit që lëvizin nga Siria ose pjesë të tjera të botës në veri të Evropës,” tha ai.

Përafrimi me politikat e BE-së është njëkohësisht një strategji kundër migracionit dhe një nga kriteret që vendet e Ballkanit të anëtarësohen përfundimisht në bllok. Serbia, Kosova, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë në faza të ndryshme të procesit të gjatë të anëtarësimit.

Më shumë


spot_img

spot_img