Austria dhe Gjermania apel BE-së: Rritni fondet për Ballkanin

Publikuar tek: rajon, më 16:28 15-07-2017 Austria dhe Gjermania apel BE-së: Rritni fondet për Ballkanin

Gjatë një taimi me presidentit gjerman  Frank Valter Steinmeier dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Bellen kanë bërë apel që vendet e BE-së t’i kushtojnë më shumë vëmendje Ballkanit.

"BE-ja do të bënte mirë që ti ofronte dorën gjashtë vendeve te ballkanit perendimor. Gjendja e vendeve pasuese të ish-Jugosllavisë vazhdon të jetë e vështirë. Stabiliteti në Bllkanin Perëndimor është i garantuar, nëse ruhet perspektiva europiane", tha Steinmeier.

Kjo ishte vizita e parë e Steinmeier në Vjenë, ku mes shumë temash të tjera u fol edhe për çështjen e emigrantëve, Steinmeier kritikoi edhe formulat e thjeshtuara dhe zgjidhjet në nivel kombëtar për problemin e refugjatëve. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010447025299072
array(1) { ["section"]=> string(66) "austria-dhe-gjermania-apel-be-se-rritni-fondet-per-ballkanin-86256" }