Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
19 %
4.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Australia fillon provat klinike për vaksinën e re anti-COVID, do të merret nga hunda

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Australi kanë filluar provat klinike për vaksinën e re anti-COVID që do të merret nëpërmjet hundës. Sipas autoriteteve, kjo vaksinë do të jetë më e efektshme se vaksinat e Pfizer apo AstraZeneca dhe se do të mundësojë edhe vaksinimin e personave që kanë frikë nga gjilpërat.

Sipas studiuesve, kjo vaksinë mund të jetë e disponueshme brenda 1 ose 2 vitesh, ndërsa drejtori mjekësor në Rrjetin Nucleus, një organizatë kërkimore që po fillon provat e terapisë me spërkatësin në hundë, tha se ndërsa ilaçet e tjera kryesisht mbrojnë kundër shfaqjes së simptomave të rënda të COVID-19, kjo vaksinë synon të zvogëlojë rrezikun e infeksionit.

Programi i vaksinimit në Australi ka qenë i ngadaltë krahasuar me vendet e tjera, pasi Australia është përballur me probleme të furnizimit me vaksina, por edhe qyettarët janë skeptikë përsa i përket këtij procesi.

Më shumë

spot_img
spot_img